Tema Nedir Eklenti Nedir 5 Dakika da Öğrenin adlı yazımızda sizlere wordpress sitesinin kurulumunun aşamalarını anlatacağız. Gelin hep birlikte Tema Nedir Eklenti Nedir 5 Dakika da Öğrenin adlı yazımıza geçelim.

Tema Nedir?

Öncelikle WordPress’te temalara ulaşmak çok kolaydır. Çoğu insanın aklında Tema Nedir? Eklenti Nedir? soruları bulunur. WordPress’e girdiniz Soldaki panelde yer alan Görünüm > Temalar > Tema Ekle butonlarına sırasıyla tıkladınız. İşte bu kadar artık karşınızda milyonlarca ücretsiz tema var. Aslında oradaki temaların %80’i ücretli de ücretsiz. Nasıl yani derseniz: Oradaki temaları kurduktan sonra karşınıza Temanın ücretsiz sürümü çıkacak. Ve size Pro sürümüne yükseltmek ister misiniz? Diye bir soru sorulacak. Geçmek zorunda değilsiniz. Bunu unutmayın. Ücretsiz versiyonları kullanarak da bir çok çeşit web sitesini yapabilirsiniz.

Tema Nedir? Eklenti Nedir?

Ama şunu da unutmayın, Ücretli sürüme geçersiniz ekstra özellikler elde edersiniz.

Her temanın içinde Ücretli ve Ücretsiz sürüm karşılaştırması, tablo halinde yer almaktadır.

Temanın Ücretli&Ücretsiz sürüm karşılaştırmasına girersiniz. Ücretli versiyondaki özellikler hoşunuza giderse alırsınız. Gitmezse almazsınız. Bu kadar.

WordPress ile neler yapılabileceği konusunda bir fikriniz yoksa “Worpress Ücretsiz Temaların Sınırları? 1 Dakikanızı Ayırın!“adlı yazımıza göz atmanızda fayda var.

Şimdi gelelim asıl konumuza çok da karışık bir şey değil aslında. 

Eklenti Nedir? 

Neyse haber siteleri gibi lafı dolandırdıkça dolandırmayacağım. Sizleri çok kolay bir örnekle aydınlatayım. Tema Nedir Eklenti Nedir

Tema, iskelettir. Eklenti de deridir, süs gibi düşünebilirsiniz eklentiyi.

Bitti bu kadar  bu ne demek lan dediğinizi duyar gibiyim. Arkadaşlar iskeletlerimiz olmazsa eğer bedenimizin ayakta durma şansı yok. Ve yaşama şansımız da yok. Temalar sitelerin iskeletleridir. Yani genel görünümü ve düzeni sağlayan şeylere tema denir.

WordPress’de ki ücretsiz temalara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eklenti Nedir o zaman diyecek olursanız. Derimizdir dedik ya. Bizler iskeletler halinde ortada dolaşmış olsaydık. Çirkin görüntüler oluşurdu değil mi? Yani İskeletlerimizi daha güzel bir görünüme sokan şey derimiz. Her neyse ne uzattım beee, eklentiler de temaların derisidir.

WordPress’de ki ücretsiz eklentilere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yani: Temalara ekstra özellikler katarak daha güzel bir görünüm katan ya da ekstra özellik katan şeye de eklenti denir.

Sonuç olarak eğer wordpress admin panelinizde kurulu bir temayı sahip değilseniz kurduğunuz eklentilerin hiç birini kullanamazsınız. Kesinlikle temaya ihtiyacınız var.

Zaten bildiğim kadarıyla eğer wordpress’de temanız yoksa admin paneline de giriş yapamıyorsunuz.

Şimdi biz, wordpress kurulumunu hosting şirketi üzerinden yapıyoruz ya. Zaten orada da wordpress kurulumu gerçekleşirken otomatik olarak en az bir tane örnek tema kuruluyor.

Sonrasında siz wordpressin kendi kurduğu temanın yerine kendi temanızı kuruyorsunuz.

Olay bu kadar   Hadi kalın sağlıcakla.

WordPress ile site yapmaya karar verdiyseniz. Aşağıdaki yazıyı okumadan kesinlikle başlamanızı tavsiye etmem. Hızlıca göz atmanızda emin olun yarar var.

WordPress Başlangıç? 5 Madde De Hızlı Eğitim