5 Adımda Hızlı Web Site Yapımı, 1 Saat kadar kısa bir sürede web site yapabilmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Evet Mümkün? Peki ya nasıl?


Kulağa hoş geliyor açıkcası. Gerçi bu yazıyı okuyorsanız, zaten wordpress ile kolaylıkla siteler yapılabileceğini bir çok kez duymuşsunuzdur.
WordPress ile E-Ticaret sitelerinden tutun, Sosyal Medya Sitelerine kadar. Hayal ettiğiniz veya edebileceğiniz her türlü siteyi yapabilirsiniz..
Hatta FACEBOOK gibi bir site yapmanız bile mümkün… Yalnız FACEBOOK gibi bir siteyi 1 saatte yapabilmeniz mümkün olmayacaktır haberiniz olsun. 🙂


Yalnızca yapmanız atmanız gereken bir kaç adım var. Sırayla bu adımları attıktan sonra web site sahibi olabilirsiniz.

Adım 1 Karar Aşaması

Site Ne Üzerine Olacak:
Öncelikle ne üzerine bir site kuracağınız çok önemli, mesela bir blog sitesi açmak istiyor olabilirsiniz veya E-Ticaret sitesi o da değilse Sosyal Medya sitesi… her neyse umarım ne sitesi açacağınıza karar vermişsinizdir. Vermediyseniz de ilk olarak yapmanız gereken şeylerden biri ne üzerine site açaçağınıza karar vermek olmalıdır.

Adım 2 Eylem Aşaması


Alan Adı Seçimi: Alan Adı Nereden Alınır? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Alan adı seçimi yapabilmeniz için alan adının ne demek olduğunu bilmeniz gerekiyor. Kısaca Alan adı: Url’dir. Hani Google da arama yaptığınız zaman yukarıda www.google.com gibi bir şey yazar ya. İşte “www” kısmından sonraki kısma alan adı denir. Yani “google.com” bir alan adıdır.

Alan adının ne demek olduğunu öğrendiğinize göre bu alan adları hakkında kesinlikle bilmeniz gereken bazı şeylere değinelim.


İstediğiniz her alan adını alamazsınız. Çünkü bir çoğu daha öncesinde satın alınmış oluyor.
Mesela www.hayalindekisite.com bu alan adı benim sayın aldığım alan adım. Bu alan adını alamazsınız. Şimdi yine bu alan adı üzerinden örnek verecek olursam. Alan adı satın alırken, alacağınız alan adına sahip başka sitelerin olmamasına dikkat edin.
Şimdi hayalindekisite.com benim alan adım ya. Gidip de hayalindekisitem.com’u alırsanız eğer. Benim içeriklerimden dolayı bir müddet geri planda kalırsınız.
Ama benzersiz bir alan adı seçimi yaparsanız eğer, direk ilk sırada siz çıkarsınız.

Hangi Alan Adını Alıp Hangisini Alamayacağınızı Öğrenmek İçin

Google’a alan adı sorgulama yazabilirsiniz.
Ya da şu sitelerden biri ile alan adı sorgulama yapabilirsiniz.
1-) Godaddy
2-)Güzel Net Hosting 

Alan adlarının Fiyatları genellikle 39.99 tl ile 99 tl arasında olur. Ama bazı alan adları da vardır ki 40 bin tl 50 bin tl gibi fiyatlara satılırlar. Bunun sebebi şudur: Google da en çok aratılan kelimelerin olduğu alan adlarını google, diğer alan adlarına göre daha yüksek fiyatlara satıyor.

Adım 3 Yine Seçim 


Hosting Firması Seçimi

Ben bu konuda Güzel Net Hosting’i şiddetle tavsiye edebilirim.
Neden: Şimdi bir çok hosting şirketi var. Bunlardan bazıları hızı ile ön plana çıkmış bazıları uygun fiyatlarıyla, bazıları da bir çok özellik sunarak.

Ufak bir karşılaştırma yapacak olursak.
Hosting şirketlerinden biri Güzel Net Hosting olsun diğeri de A hosting olsun.

Güzel Net Hosting bizlere: 20 tane özellik sunuyorsa
A Hosting bizlere 10 tane özellik sunuyor.

Güzel Net Hosting de 400-500 tl gibi rakamlar ödeyerek site sahibi oluyorsanız. A hosting şirketinde 1000 tl gibi ücretler ödemek zorunda kalabiliyorsunuz.


Mesela bir örnek vereyim: Güzel Net Hosting de Ücretsiz SSL bulunmakta.
Hani bu sitelerin sol üst kısmında”güvenli” veya “güvenli değil” işareti oluyor ya. Bu SSL sertifikası ile oluyor. Eğer SSL sertifikanız varsa sitenizin sol üst kısmında “Güvenli” yazıyor. SSL sertifikanız yoksa “Güvenli Değil” yazıyor.

Harici olarak destek sistemlerinin muazzam olduğunu da ekleyeyim. Mesela siteniz de bir sorun yaşadınız. Ve sorunu düzeltemiyorsunuz. Güzel Net Hosting\’e mesaj atıyorsunuz sorununuzu, onlar sizin sorununuzu nasıl düzeltebileceğinizle ilgili çok yardımcı oluyorlar.
SSL kurulumunu yapamadınız diyelim. Sizin için direk kuruyorlar vs. vs.


Aslında tüm Hosting şirketlerinin destek sistemi çok iyidir ama benim nedense Güzel Hostingin destek sistemi ayrıca hoşuma gidiyor.

Kısacası, Güzel Net Hosting iyidir. Şunu da ekleyeyim son olarak. Ben Hosting şirketinin reklamını yapıyorum filan olarak düşünebilirsiniz ama gerçekten öyle değil. Hosting şirketi cidden iyi olduğu için övüyorum onları.Adım 4 Yeni Bir Eylem

WordPress Kurulumu:
Şimdi Alan Adını aldınız, Hosting’ ide aldınız her şey iyi hoş. Geldik wordpress kurulumuna, Youtube’a girin. Hosting şirketinizin adını yazın. Mesela: A hosting wordpress kurulumu yazın. 2 dk’lık bir video çıkar karşınıza. Ya da olsun 5 dk. Kolaylıkla kurabilirsiniz.
Hadi diyelim kuramadınız. Hosting şirketinin destek sistemine mesaj atın. “Merhaba, ben wordpress ile site kurmak istiyordum da. WordPress kurulumu nasıl yapılır bilmiyorum. Benim için wordpress kurulumumu siz gerçekleştirirmisiniz.”  Yazın . Onlar wordpress kurulumunuzu 20 dk içinde yapıp size giriş bilgilerini atacaklardır.

WordPress kurulumunuzdan hemen öncesinde SSL kurulumu yapmanız gerekecektir. O da çok kolay aslında ama karışık olabiliyor. Hazır WordPress kurulumunu hosting şirketine yaptırmışken. Yine mesaj atın:  “SSL kurulumunu benim adıma siz gerçekleştirir misiniz?” deyin. Onu da hızlıca yapıyorlar.

Aslında benim şiddetle tavsiyem nedir biliyor musunuz? Bu işleri hosting şirketlerinin destek ekiplerine yaptırırken bir yerden sizlerin öğrenmeye çalışmasıdır.
Çünkü bazen işiniz çok acil olabiliyor. Veya destek sistemi çok yoğun olabiliyor. İşte o an, kendinizle baş başa kalıyorsunuz. Bu yüzden, öğrenmeye çalışın…

Adım 5 Son Eylem

WordPress Kurulumunuz yapıldıktan sonra: WordPress Admin panelinize giriş yapın. Sol tarafta bulunan Menülerin içerisinden Görünüm>Temalar>Tema Yükle adımlarını takip edin. Ve karşınıza çıkan temalardan bir tanesini seçtikten sonra Şimdi Kur>Etkinleştir adımlarını takip edin. İşte oldu, artık site sahibisiniz. Yupppiiiiiii, durun canım hemen sevinmeyin. Zorlu mücadeleniz yeni başlıyor. Sırada o Temanın içerisindeki görselleri ve yazıları değiştirmek, istediğiniz özellikleri o temaya eklemek var. Ve emin olun bundan sonraki işleriniz tema kurmak kadar kolay olmayacaktır.Bu konuyla ilgili söyleyebileceğim başka bir şey var mı diye düşünüyorum da sanırım yok. Olursa zaten eklerim.

Kolay Web Site Yapımı WordPress yazımızın sonuna geldik
.

WordPress ile bir site yapmaya karar verdiyseniz kesinlikle başlamadan önce okumanız gereken bir yazımız daha var. Göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyorum…

WordPress Başlangıç? 5 Madde De Hızlı Eğitim

Whatsapp
Instagram
E-Posta
Açık Kapat