Bir online pazarlama aracı olan Google Ads eski adıyla Google AdWords, Google arama sonuçlarında iş ortağı sitelerde veya Youtube’ da reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir pazarlama aracıdır. İnternet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı alan Google reklamlarıdır.

2000 yılının başında faaliyet göstermeye başlayan Google Ads’in günümüzde 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Google reklamlarının nasıl çalıştığına başlamadan önce neden Google Ads’ e reklam veremliyim? sorusunun cevabı aslında çok basit. İşletme sahipleri ürünlerini veya hizmetleri ile ilgili daha çok satış ve daha fazla marka görünürlüğü ve bilinirliğini artırmak için Google Ads’e reklam verir ve böylelikle reklamlara ayırdıkları sürecin ve bütçenin sonuçlarıyla neler elde ettiklerini net bir şekilde görebilmektedirler.

GOOGLE REKLAM

Firmalar daha çok satış reklamları elde etmek için ve kullanıcı kitlesini daha geniş tutmak için Google Ads’i tercih etmektedirler. Bu sistemin kullanıcılarına sağladığı en büyük kolaylık, reklam sürecinin firma tarafından çok rahat görünür olmasıdır. Google Ads reklamlalarını kullanan işletme sahipleri ne kadar kullanıcıya sahip olduklarını ve satış reklamlarının nerelere ulaştıklarını görebilmektedir.

Adwords Aracının SEO İle Uyumu

Google Ads sistemini anlamak ve kullanmak için SEO sistemi ile de uyumlu olması gerekmektedir. SEO olmadan yapılan Adwords aracı istenilen sonucu veremez. Uyumlu bir çalışmanın ardından istenilen başarıya ulaşması hayal değildir.

Google Ads aracını kullanabilmek için öncelikle bir Google hesabının açılması yani oluşturulması gerekmektedir. Firma ya da şahısların sahip oldukları kişisel bir Google hesabı fırsatların önünü açabilmek için yeterli olacaktır. Reklam için gerekli olan hesap Google üzerinden alındıktan sonra işleme başlanır. Google hesabı oluşturulurken her hangi bir Gmail hesabının entegre bir sistem içermemesi kullanıcıları hemen hemen rahatlatan bir durumdur. Her hangi bir mail adresi üzerinden de Google hesabı kullanmak mümkündür.

Doğru Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler, kullanıcıların ulaşmak istedikleri bilgileri bulmak için her hangi bir arama motorunda arama yaparken arama motoruna girdikleri kelimelerdir. Google Ads reklam vermek isteyenlerin işleriyle alakalı anahtar kelimeler için teklif vermelerine izin vererek çalışır. Böylece anahtar kelimeler girildiğinde reklam veren firmaların reklamları kullanıcılara gösterilir. Reklam veren şirketler veya firmalar hizmetlerini en doğru anlatan anahtar kelimeleri belirlemelidir.

Verilecek olan reklam için uygun bir anahtar kelimelerin bulunması ve anahtar kelime eşleşme türlerinin iyi bilinmesi çok önemlidir.

Uygun Bütçe Belirlenmesi

Google Ads kampanyalarında fazla veya eksik reklam harcamalarının önüne geçebilmek için bütçe yönetiminin en iyi şekilde yapılması gerekir. Google Ads için atılacak edımların en önemlisi uygun bütçenin belirlenmesidir.

Bütçe yönetimi planlamanızı yaparken kendinize öncelikle sormanız gereken sorular vardır;

  • Google Ads reklam yönetimi stratejilerime uyuyor mu?
  • Rakiplerim nerede ve ne kadar harcıyor ?
  • Teklif verdiğim anahtar kelimelerin tıklama başına maliyeti ne kadar ?
  • Benim için en önemli temel performans göstergesi hangisi ?

Blog yazarlarının ve web site sahiplerinin Google reklamlarını görüntüleyerek kazanç elde etmelerini sağlayan reklam modeline Google Adsense denir. Yıllardır kullanılan Google AdSense banner reklam paylaşım düzenlemelerinin arkasındaki konseptin iyileştirilmesi ve genişletilmesidir. İşletmelerin Google AdSense web sitelerinde görüntüleyebilecekleri Google reklamlarını görüntüleyebilecekleri ve Google arama motorları için reklam trafiğinden kazanç elde edebilecekleri bir programdır.

Google Ads yani eski adıyla AdWords ve Adsense arasındaki farkları merak etmektedir. Arasındaki isim benzerliğinden dolayı her ikisini pek çok kişi aynı olduğunu düşünmektedir. Google AdSense ve Google Ads pek çok açıdan farklılık göstermektedir. Google ürünü olan araçların tek benzerlikleri her ikisinin de reklam amaçlı olmasıdır. Şimdi gelin hep birlikte her ikisin arasındaki farkları inceleyelim;

Her iki platform da kullanıcıları açısından farklıklar içermektedir. Google Ads işletmeler tarafından kullanırken Google AdSense ise yayıncılar ve web sitesi sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Google Ads’in amacı amacı satış oluşturmak ve kazanç elde etmektir. Ayrıca web sitelerine gelen nitelikli ziyaretçiler tarafından bir trafik oluşturmak için Google reklamlarına para harcamaktadır.

Google AdSense’ de ise kullanıcılar reklam verenlerin internet sitelerinde reklam görüntülemelerine onay vermek için AdSense’i kullanılır.

Sizlerde Google Ads Reklam Yönetimi üzerine çalışmak istiyorsanız uzman ekibimizden oluşan kardomuzdan destek alabilirsiniz.

Yönetici hesabı oluşturmak için Google Ads panelinden yardım alabilirsiniz.