İçeriklerin hazırlanması ve yayımlanması, elde edilen etkileşimlerin incelenmesinde sosyal medyada hazırlanan içeriklerden, müşteri topluluğu oluşturmada düzenli olarak tüm bu süreçlerin sonuçlarını raporlamada ve analiz etmede isimlendirilen yönetim sürecine sosyal medya yönetimi denir.

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Sosyal medya yönetimini nasıl yapacağınızdan emin değilseniz dikkat etmeniz gereken üç önemli noktaya değinmek isterim ;

 1. Sosyal medya analizi yapın : Firmanızın sosyal medya platformunda performansını izleyebileceğiniz bazı sosyal parametreler vardır:
 • Kullanıcı
 • Nitelikli takip sayısı
 • En ilgi çekici içeriklerin belirlenmesi ve içerik yayınlama sıklığı
 • Etkileşim konuda en iyi Olan Gönderiler
 • Sahip olunan kitlenin topluluk duyarlılığı
 • Sorulan sorulara gelen yanıt oranı
 • Yanıtlanan soruların yanıtlama süresi
 • İzleyen ilgi alanları ve davranış biçimleri

2. Doğru sosyal medya platformunda olamaya özen gösterin : İlk adımdaki izlenimlerinizden sonra, hesap performans raporlarınızı iyi analiz etmenizi sağlayacak bazı sorular vardır:

 • Hedeflerime ulaşmak için ne kadar bütçe ayırmalıyım?
 • Platforma ayırdığım olası getiri miktarı ayırdığım bütçe için yeterli olur mu ?
 • Verimli performans elde edebilir miyim ?
 • Kullandığım platformun topluluğun yapısı nedir ?
 • Bulunduğum ve çalışmak istediğim platformda hedef kitlem mevcut mu ?
 • Bulunduğum paltformdaki hedef kitlem aktif mi?

3. Takipçileriniz ve hedef kitle analizini yapmalısınız : Sahip olduğunuz takipçileri en iyi şekilde analiz etmeniz gerekmektedir, bunu doğru bir şekilde analiz ederseniz sosyal medyayı verimli bir şekilde yönetmeyi başarabilirsiniz.

Takipçilerinizi ve hedef kitlenizi iyi analiz ederseniz daha sağlam ilişkiler ve onlara daha anlamlı gelen içerikler üretebilirsiniz, bu süreç iyi değerlendirilir ise gelecek dönütlerin artışı sağlanabilir. Yanlış bir strateji seçimi size para ve kaynak israf etme riskinizin oluşmaması için iyi bir pazar araştırması yapmanızda fayda var. Müşterilerinizin kullanıcı hesaplarının farklı olması olasılığını da unutmamk gerekir. Örneğin, fotoğrafçılıkla uğraşan bir grup gencin yanı sıra Instagram sayfanızı takip eden 40- 50 yaşlarındaki sosyal medya kullanıcılarının gönderilerinizle aynı anda ilgileniyor olması muhtemeldir.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

İş ve pazar potansiyeli sosyal medyada oldukça büyüktür. Firma markaları tanınmak için mağazalarının nitelikli takipçilerinin ziyaretlerini artırmak için stratejik hedefler koyar ve bu ağlardan destek amacı güder. Doğru analizler sonucunda is bu desteği sağlar. Ancak istenilen hedefe ulaşabilmek için uzman kişilerden destek alırlar. Sosyal medya pazarlamasıyla neyi hedefliyorsanız, aynı doğrultuda zaman ve kaynak ayrılması gereklidir.

Sosyal medya yönetimi ile kazanç elde etmek isteyen insanların, sosyal medya pazarından en yüksek değeri sağlamak için uyumlu bir şekilde çalışmaları, doğru bir şekilde analiz edildiği taktirde verim alınması mümkün olabilir. Sosyal medya yönetimini detaylıca hazırlamak önemlidir. Stratejilerinizin doğru yönlendirilmesi için gerekli olan temel bilgileri sağlamak kapsamlı bir analiz sonucunda gerçekleştirilebilir.

Sosyal Medya Yönetimi Rakip Analizi

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekilen en önemli hususlardan biri olan rakip firmaların ya da kuruluşların sosyal medyadaki durumlarını analiz etmektir. Rakip kuruluşların hareketlerinin güncel olarak takip edilmesi ve onlardan daha iyi içerikler üretilmesi gerekmektedir. Sosyal medya hesaplarının aktif ve doğru içeriklerle kullanılması çok önemlidir.

Dijital Pazarlama Yönetiminde Bütçe

Profesyonel yapılması gereken ve önemli bir süreç haline gelen sosyal medya yönetimi kurumsal firmalar için zorunlu bir hale gelmektedir. Sosyal medya marka tanıtımını arttırmak ve e- ticaret yoğunluğunu yükseltmekte çok etkili bir alandır. Günümüzde Facebook, İnstagram, Youtube, gibi güncel hayatta kullandığımız bir çok sosyal medya platformu hizmet ve ürünlerin tanıtılması, satışa sunulması gibi işlemlerin yapıldığı bir kanal haline gelebilir. Bu yüzden her kuruluş ve firma etkili bir sosyal medya yönetimi için belirli bir bütçe ayırması gerekmektedir.

Etkileşim oranının artması için sosyal medya uygulamaları üzerinde profesyonel reklam politikası uygulanmalıdır. Ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılması konusunda reklamlar firmalar ve kuruluşlara yüksek geri dönüşler sağlamaktadır. Böylece hem ticaret yoğunluğu büyüyor hem de markanın kar oranı artışında ciddi bir artış yaşanıyor.

Sosyal medya hesaplarınızı profesyonel bir ekiple yükseltmek her zaman markanız için faydalı olacaktır. Sosyal medya yönetimi olarak kllandığınız sosyal medya platformlarından paylaşım yapmak , gelen mesajları yanıtlamak gelen yorumlara cevap vermek dijital pazarlama yönetimi olarak değerlendirilmemelidir.

Markaların sürekli olarak müşterilerine ulaşmak ve ürünlerinin hizmetlerin satışlarını arttırmak konusunda dijital pazarlama yönetimine ihtiyaçları vardır.

Dijital pazarlama yönetimi ile markanızın satışlarını ve ziyaretçi sayınızı arttırmak istiyorsanız uzman kadromuzdan oluşan ekibimizle sizin için elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız.

Daha detaylı bilgiler ve ortak iş alanı için iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
Instagram
E-Posta
Açık Kapat