5 MADDE DE WEB TASARIM NEDİR ? sorusunun en genel tanımı; metinler ve görsellerden oluşturulan, site ziyaretçilerine düzen içerisinde projenin sunulmasıdır. Bu tanım internette görüntülenen web sitenin tasarımını ifade eder. 5 MADDE DE WEB TASARIM NEDİR ? denildiğinde kısaca kişi ve kurumların dijital ortamda yer almasıdır.

Özel olarak hazırlanan bir tasarım internet tarayıcılarının görüntüleyebileceği bir şekilde , HTML dilinde olup uzman kişiler tarafından yapılır. Web master ya da web tasarımcı bu işi yapan kişilere denilir. Web sitesinin müşteri kitlesini arttırması son derece önemli olup kullanıcıya da hitap etmesi gerekmektedir.

1-) Web Tasarım Unsurları

Hazırlanan web tasarımında kalite değerini gösteren unsurlar bulunur. Öncelikle görsel olarak dikkat çeken unsurların yanı sıra içeriğin özgünlüğü ve güvenilirliği web site kalitesini belirleyen önemli unsurlardır. Etkileyici bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız temel kurallara mutlaka uymanız gerekir. Web tasarımında mutlaka olması gereken unsurlar şunlardır;

 • Görsellik : Görsel olarak hedef kitlenin dikkatini çekecek unsurlar kullanılmalıdır.
 • İçerik: Siteye giren kullanıcının artışı için içerikte kullanılan başlıklar ve kelimeler arama motorunda en çok aratılan unsurlar kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılan her türlü unsur kullanıcıda bıkkınlık yaratmamalı ve etkileyici olmalıdır.
 • Güvenlik: Kullanıcı sitede gezinirken kişisel bilgilerinin güvende olduğunu bilmelidir.
 • Düzen : Web sitesinde kullanılan metinlerin kullanıcıyı sıkmayacak bir düzende olması ve kullanılan video, grafik seçiminin özenle yapılması kullanıcıyı sıkmayacaktır.
 • Renk : Kullanacağınız renkler zamanla markanızla özdeşebilir. Kullanıcılar tarafından onaylanan renklere göre tasarım yapılmalıdr.
 • Grafikler: Yüksek boyutta alan kaplaması oluşturan grafikler, sitenin hızında yavaşlamaya neden olabilir. Bu sebepten sitenin hızını engellemeyecek grafikler kullanılmalıdır.
 • Fontlar: Yazı tipleri (fontlar), görsellik açısından en önemli unsurlardan biridir. Dolayısıyla göze hoş gelen yazı tipleri kullanılmalıdır.
 • Mobil Uyumluluk: Günümüzde mobil cihazların artışından dolayı, web sitesinin mobil uyumlu olması gereklidir.
  • Güvenilir ve güçlü bir hosting hizmeti seçilmelidir.

5 MADDE DE WEB TASARIM NEDİR ?

5 MADDE DE WEB TASARIM NEDİR ?

2-)Web Tasarım Ne İşe Yarar ?

Her firmanın hemen hemen her alanda ve sektörde bir web sitesi bulunmaktadır. O halde İnternet kullanımının artışı ile popülerlik kazanması web sitelerine oldukça değer kazanmıştır. Üstelik internet ağında bulunan ve yazılım dilleriyle şekillendirilmiş olan tanıtım ve Web siteleri alan adıyla birlikte internette kedisine ayrılan özel bir alanda paylaşım yapmaya yaramaktadır. Sonuçta Web sitelerin en önemli yanı bilgi vermektir. Şirket faaliyetlerinizin tümü, müşterilerinize sunduğunuz hizmetleri ve ürünleri sunmaya yardımcı olur. Geniş bir alana bilgi paylaşımı yapmanızı sağlar.

5 MADDE DE WEB TASARIM NEDİR ?

İş yeriniz ile ilgili ilanları duyuruları ve haberleri buradan paylaşabilir çalışan ya da diğer kesimlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. E – ticaret sitelerinden bahsedecek olursak, internet üzerinden alışveriş yapmanızı, ürünlerinizi dilediğiniz yerden satışa sunmanızı ve kazanç elde etmenizi sağlar. Web siteleri çağımızın gücüdür. Bu gücü arttıran İnternet kullanımının yaygınlaşmasıdır.

5 MADDE DE WEB TASARIM NEDİR ?

3-)Web Tasarımın Faydaları Nelerdir ?

 • Dünyanın her hangi bir yerine tek tıkla ulaşıp müşterilerinizle veya hedef kitlenizle etkileşim kurarak gerekli dönütleri anında alabilirsiniz.
 • Güven veren bir web tasarımı yapmayı başarabilirseniz, müşterilerinizin işinize olan onayını mutlaka sağlamış olacaksınız. Güvenli ödeme seçeneklerini Web tasarım alt yapınızda mutlaka bulundurmalısınız.
 • Düşük bütçeniz olmasına rağmen güzel başarılar elde edilip, web tasarımla kazançlarınızı kısa sürede arttırabilirsiniz. Bu sayede yüksek bütçelerle reklam vermenize gerek kalmaz.
 • Yavaş açılan siteler müşterilerinizin uzaklaşmasına sebep olacaktır. Web tasarımlarında sitenizin açılma hızını ayarlarsanız daha iyi dönüşler alabilirsiniz.
 • 5 MADDE DE WEB TASARIM NEDİR ?

4-)Web Tasarım Çalışmalarının Aşamaları Nelerdir ?

En önemli aşama projelendirme ve analiz sürecidir. Oluşturulan web sitesi ile ilgili hizmet ya da ürün bilgileri kayıt edilir. Kayıt edilen bilgiler dahilinde rakipler ile alakalı analizler yapılır. Öyleyse analizler dahilinde örnek siteler incelenir ve bulunduğunuz sektörün gerekliliklerine göre tasarım uygulamalarına başlanır.

Tasarım işlemleri tamamlandıktan sonra müşteriye bir Demo hazırlanır. Son olarak sunulan Demo müşteri tarafından incelendikten sonra uygulamanın hatasız çalıştığının doğrulanması durumunda firma tarafından destek çalışmaları süreci başlar. Bir web sitesi yayınlanmadan önce bir çok aşamadan geçer.

 • Projenin Hazırlanması
 • Kurumsal Kimlik Çalışmasının Hazırlanışı
 • Grafik Tasarım Çalışmasının Hazırlanışı
 • Web Sayfalarının Kodlama çalışması
 • İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyonun Hazırlanması
 • Web Sitesinin Test Süreci Çalışması
 • Web Sitesinin Yayınlan

Bu aşamalar da kendi içerisinde daha detaylı çalışmalar barındırır.

5 MADDE DE WEB TASARIM NEDİR ?

Web site kurulum desteği almak için ekibimizden faydalanbilirsiniz. Web siteniz rakiplerinizden sıyrılmanıza yardımcı olacak. İçeriğini tamamen sizinle beraber dilediğiniz şekilde hazırlayacağız. Web sitenizi kurmadaki hedefimiz site ziyaretçilerinizi yani potansiyel müşterilerinizi sizinle birlikte harekete geçirmeye ve onlar için planladığınız yapmaya çalıştığınız bir sonraki adım ikna etmek olacaktır.

5-) Web Tasarım Nasıl Yapılır ?

İnternet kullanımının günümüzde fazlasıyla yaygınlaşması bir çok iş kolunun internet üzerinden online taşınmasını sağladı. İnternet sitesi oluşturmak sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte çeşitli araçlar ve hizmetler yardımıyla oldukça kolay bir hale geldi. Şimdi gelin hep birlikte Web Tasarım Nasıl Yapılır ? adım adım inceleyelim.

 1. İşletmenizin Hedeflerini Belirleyin
 2. Hedef Kitlenizi Belirleyin
 3. Domain Ve Hosting satın alın
 4. Web sitesnizi Nasıl Kuracağınızı planlayın
 5. Web sitenizin tasarımına karar verin
 6. Faydalı İçerikler Üretin
 7. Dijital Pazarlama Çalışmaları ile görünür olun

Her işte olduğu gibi web site tasarımı oluşturulurken de dikkat edilmesi gereken en önemli konu planlama yapmaktır. Şimdi gelin belirlemiş olduğumuz planlamayı daha detaylı inceleyelim.

İşletmenizin Hedeflerini Belirleyin

Konsept seçiminizi işletmeniz hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsa ona göre oluşturmakta fayda vardır. Web site kuruma amacınız nedir öncelikle buna karar vermelisiniz.

 • Potansiyel müşteri kitlenizi artırmayı ve daha kolay bulunmayı mı hedefliyorsunuz ?
 • Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi satmayı mı hedefliyorsunuz ?
 • Hedef kitlenizin yaş ve cinsiyet grubuna göre hizmet vermek mi istiyorsunuz?
 • Hedef kitle ile iletişime geçecek misiniz ?

Bu tarz bir çok soruyla nasıl bir web site kurmanız gerektiğini kolayca belirleyebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Tüm satış işlerinde öncelik verdiğimiz bir konu olan hedef kitle belirlemek İnternet sitesi kurarken de dikkate almamız gereken önemli bir konudur. Alacağınız sonucun başarılı olması hedef kitlenizi doğru belirlemekten geçer. Cinsiyet, yaş, konum, meslek grubu gibi kriterleri değerlendirerek hedef kitlenizi belirleyin. İnternet sitenizin tasarımı ve kullanım özellikleri bu kriterlere göre belirlenmelidir.

Domain Ve Hosting Satın Alın

Bir web sitenin en önemli iki bileşeni domain ve hostingdir. Alan adınız ( Domain ) işletmenizin tabelası gibidir. Alan adınızda kullanacağınız anahtar kelimeler müşterilerinizin sizi daha kolay bulmalarına yardımcı olur. Yaptığınız işle ilgili ipucu veren alan adı belirlemekte fayda vardır. Yani mümkün olduğunca kısa ve anahtar kelimeler içeren bir alan adı almanız gerekmektedir.